Shuarja e regjisorit Gjergj Xhuvani, Rama: Mik i shtrenjtë nga kohët e vjetra, s’kam fjalë

Kryeministri Edi Rama ndau hidhërimin e thellë për ndarjen sot nga jeta regjisorit të mirënjohur, Gjergj Xhuvani.

“O Zot! U deshën minuta të tëra ta besoja se ishte i vërtetë lajmi i humbjes së Gjergjit. Sa shumë gjëra për të thënë e sa pak fjalë mblidhen bashkë në këtë moment. Miku i shtrenjtë dhe i mirë qysh nga kohët më të vjetra, regjisori Gjergj Xhuvani, nuk i çeli më sytë, pasi mbrëmë përfundoi në Romë, filmin e tij të ri. S’kam fjalë…”, tha Rama.

Xhuvani ndërroi jetë sot në një spital në Romë në moshën 56-vjeçare. I njohur për krijimtarinë e tij kinematografike, këtë vit pritej dhe premiera e filmit të tij të ri ‘Liqeni im’.

Gjergj Xhuvani është një regjisor, skenarist, producent shqiptar. Ai lindi në vitin 1963 në Tiranë. Në vitin 1986 u diplomua në Akademinë e Arteve në Tiranë dega Artet dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet