Vdes regjizori i filmave horror George Romero

George Romero, një prej regjizorëve më të famshëm të filmave me zombi, ka vdekur sot në moshën 77 vjeçare, pas një sëmundjeje të kancerit të mushkërive. Romero vdiq në gjumë në shtëpinë e tij në Toronto të dielën. Lajmi u dha në një komunikatë nga familja e tij, që ia shpërndau mediave. Producenti dhe regjisori i filmit Night Of The Living Dead (1968), një klasik i kultit që merrej me fillimin e zhanrit modern të zombies. Romero është regjizor i Dawn of the Dead (1978), Day of the Dead, Land of the Dead, Diary of the Dead and Survival of the Dead.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet