La Fornarina

Zbulohen sekretet e kryeveprës së Rafaelit

Shkenca ka zbuluar sekretet e një prej kryeveprave më të dashura të Rafaelit, në 500-vjetorin e vdekjes së mjeshtrit të periudhës së Rilindjes. Shkencëtarët po përdorin rreze x dhe analizat HD për hetimin e pikturës ”Fornarina” në galerinë e Romës “Barberini Corsini”, para transferimit të saj në “Scuderie del Quirinale” për një shfaqje madhore duke filluar nga data 5 mars. Për tre ditë këtë javë, vizitorët në galerinë Barberini kanë mundur të shohin rezultatet e analizave të bëra nga ekspertët, përfshirë dhe anëtarët e Institutit të Fizikës Bërthamore të Italisë (INFN). Portreti i një gruaje të re, e njohur ndryshe si “La Fornarina”, u pikturua midis viteve 1518 dhe 1519. /ata/

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet