Aromat shpëtimtare që i mbajnë larg mushkonjat

Pickimet e mushkonjave mund të jenë vërtet të bezdisshme dhe, në rastin më të keq, sjellin sëmundje. Por edhe 'kufizimin' e kruajtjes së thjeshtë, është i pamohueshëm fakti që prania e tyre mund të shkatërrojë mbrëmjet më të këndshme të verës: të shijosh një aperitiv në perëndimin e diellit në gjelbërimin e një kopshti, mund të bëhet një përvojë e padurueshme. Një mijë e më shumë metoda për të luftuar armiqtë e tmerrshëm janë duke u studiuar dhe, në këtë situatë, natyra gjithmonë ka provuar të jetë një aleat i shkëlqyeshëm.

Në fakt, ka disa repelentë natyralë që i mbajnë larg insektet, substanca që mushkonjat nuk I durojnë, kështu që nuk ka gjasa t'i afrohen një trupi ose një ambienti që është afër tyre. Ka disa bimë që kanë këtë efekt magjik: për shembull rozmarina, citronela, livando. Por ato mund të kenë efekte të buta: më mirë të zgjedhësh një koncentrat të esencës së tyre, për tu përdorur me mençuri si një ekran anti-pickim. Vajrat esencialë kundër mushkonjave janë të ndryshëm: ja cilat nga ato dhe si t’i përdorni.

Vajrat esencialë kundër mushkonjave: Vaj peme çaji, eukalipt, nenexhik, borzilok. Këto janë vajra shumë të fortë me erë të mentolit që mushkonjat e urrejnë. Asnjë mushkonjë nuk do t'ju afrohet nëse ju keni aromën e kësaj bime. Vaji i pemës së çajit gjithashtu ka fuqinë që menjëherë të qetësojë kruajtjen pas pickimit, në rast se aplikimi i tij arrin në një kohë të mëvonshme.

Edhe vajrat e 'agrumeve' nuk pëlqehen nga mushkonjat, por është në veçanti ajo e limonit për të prodhuar efektin e pritshëm të repelsit. Nuk është për t'u habitur, citronela përdoret gjithashtu për të përgatitur qirinj, fumigatorë, llak kundër mushkonjave dhe mbushja e ballkoneve ose kopshteve me bimët e saj është një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbrojtur veten nga mysafirë të padëshiruar.

Lavender dhe barbarozë janë dy lule që janë shumë të pakëndshme për mushkonjat, aq shumë sa që edhe rritja e tyre në buzë të dritares mund të jetë një ndihmë e shkëlqyeshme për t’i mbajtur larg. Vaji esencial i livandës është gjithashtu qetësues. Të dy lënë një aromë shumë të mirë në lëkurë.

Si t’i përdorni: Përhapja e tyre në trup. Para së gjithash, të zgjedhësh vajra esencialë kundër mushkonjave në vend të llakut kimik klasik siguron që të përhapësh një substancë plotësisht të padëmshme në lëkurë, në shumicën e rasteve plotësisht të padëmshme edhe nëse gëlltitet aksidentalisht (nga gishtat, për shembull). Është mirë të holloni vajin e zgjedhur me ujë, pasi është një substancë shumë e përqendruar. Mund të vendosni disa pika në një shishe llak plot me ujë, ose në një locion trupi që do të përdorni. Ata vështirë se shkaktojnë reaksione alergjike ose acarim, por para se të aplikoni një vaj që nuk është provuar kurrë në të gjithë trupin, bëni një provë në një cep të lëkurës.

Duke i përhapur ato në mjedis: Përndryshe, ju mund të spërkatni vajra esencialë në mjedisin ku jeni. Në këtë rast gjithashtu, do të jetë e mjaftueshme për të holluar disa pika në një shishe spray të mbushur me ujë dhe t'i përhapni ato në ajër, në sipërfaqe, në pëlhura, madje edhe në bimë. Mos harroni të spërkatni shumë nga produkti në cepat e kornizave të dritareve dhe perdeve. Një tjetër mundësi është të përdorni copë leshi, pambuku, të njomura mirë në vajrat e zgjedhur dhe t'i vendosni ato rreth shtëpisë. Vendosini ato në një tas të vogël, ose varni në një qese garzë. Përndryshe, ju mund të blini difuzorë të vajit esencial, të bëra posaçërisht për të avulluar aromat aromatike në ajër. Disa janë të pajisur edhe me drita LED me ngjyra, efekt mjegull, kohëmatës.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet