Mënyra që si dinit për të përdorur uthullën

Çdo shtëpi ka uthull në të. Pra, ne mund ta përdorim atë më shumë sesa thjesht në gatim. Në këtë artikull, unë do të ndaj me ju disa nga mënyrat më të mira për të përdorur uthullën përveç se në gatim në shtëpinë tuaj. Do të befasoheni aq shumë nga gjërat me të cilat mund të përdorni uthullën edhe nëse do të keni një përbërës për të shtuar në të. Ajo që do t’i shtoni është pak sode buke, e cila do të ndihmojë për të forcuar efektet pastruese të uthullës.

Ilaç kundër insekteve. Ju mund të shtoni uthull në një shishe spray dhe ta spërkatni kudo ku shihni se keni insekte. Nëse nuk pëlqeni të përdorni spray toksikë, të cilat janë aq të pashëndetshme për ju, atëherë patjetër duhet ta përdorni këtë. Nëse shihni një merimangë, mund ta spërkatni dhe do të jeni mirë.

Xhama të pastër. Nëse nuk keni një pastrues për qelqin në shtëpi, atëherë nuk do të duhet të shqetësoheni. Uthulla mund t’i pastrojë pasqyrat tuaja. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shtoni pak uthull në një shishe spray spërkatni dritaret dhe pastrojini me një leckë mikrofibër.

Zbutja e pulës gjatë gatimit. Kjo është një hile gatimi që kam mësuar nga gjyshja dhe nëna ime. Kurdoherë që i shoh duke gatuar mish pule, dhe ata dëshirojnë që mishi i pulës të jetë më i butë, ata vetëm shtojnë dy lugë gjelle uthull në pak ujë dhe e vendosim pulën në ujë dhe e lëmë për disa minuta. Do të shihni disa linja që formohen në pulë si prishja e saj, tani mund ta lani përsëri pulën dhe ta sezoni, më pas gatuajeni ashtu siç dëshironi. Pula do të jetë aq e butë.

Lani perimet me uthull dhe sodë buke. Para se të hani perime dhe fruta nga supermarketi ju duhet t’i lani dhe pastroni ato për të vrarë ndonjë bakter që është mbi to, gjëja tjetër është se ka shumë kimikate në fruta dhe perime, kështu që do të keni nevojë t’i lani ato siç duhet. Shtoni dy lugë gjelle sodë në një tas dhe më pas shtoni dy gota uthull. Shtoni pak ujë të ngrohtë në tas ngadalë ndërsa lani perimet dhe frutat.

Pastrimi i argjendeve me uthull. Nëse keni njolla ushqimi dhe gjëra të tjera në argjendurinat tuaja, mos i hidhni ato, mund t'i pastroni pa shumë punë. Merrni një enë nga kuzhina juaj që është mjaft e madhe në mënyrë që enët prej argjendi të zhyten plotësisht në ujë. Shtoni dy gota uthull në tas me ujë të nxehtë, kështu që enët prej argjendi të mbulohen plotësisht dhe lërini në enë për një orë. E tëra çfarë ju duhet të bëni tani është t'i heqni ato dhe të përdorni një leckë mikrofibri që t'i fshini ato, dhe ato do të duken përsëri si të reja.

Hiqni erën nga koshi i plehrave duke përdorur bukë. Koshi juaj i plehrave do të ketë patjetër erë nëse e përdorni. Ju mund të hiqni mbeturinat dhe të lani koshin dhe do të nuhatni diçka që vjen prej saj. Kjo mënyrë që përdor duket e çuditshme, por funksionon, gjithçka që bëra ishte të merrja një fetë bukë dhe e njomim 80% të saj në uthull dhe e vendosa në fund të koshit.

Unë e vendos bukën në diçka, kështu që nuk do të mbesë në fundin e koshit të plehrave nëse do të vazhdoni ta përdorni atë në atë ditë.

Uthull në mobiljet Tuaja. Nëse keni një mace dhe po shkatërron disa nga orenditë tuaja, gjithçka që duhet të bëni është të spërkatni një sasi të vogël uthulle në mobilje dhe macja nuk do të përpiqet të afrohet atë ose të shkojë në të. Për disa arsye, macet e urrejnë erën e uthullit dhe do të qëndrojnë larg tij.

Përgatitja e solucionit tuaj për të tharë barërat në mënyrë jo toksike. Unë isha ulur në kuzhinë një ditë duke shikuar disa barëra të këqija dhe barishte që nuk më pëlqyen. Unë gjithmonë e urreja duke përdorur përbërje për barërat e këqija sepse ato janë kaq toksike dhe nëse keni kafshë shtëpiake dhe fëmijë duhet të jeni vërtet të kujdesshëm kur i përdorni. Një produkt që më pëlqen ta përdor dhe pastroj është uthulla. Kështu që nëse mund të vrasë bakteret, ndoshta mund të eleminojë dhe barërat e këqija. Kështu që bëra eksperimentin dhe funksionon, brenda pak orësh, gjethet e barit dhe barërave të këqija fillojnë të thahen.

Uthulla ka një erë të fortë, kështu që unë shtoj dy lugë sapun të lëngshëm në një shishe me spray, 16 ml në një gjysmë gotë ujë. Për habinë time, gjethet në barërat e këqija po vyshkeshin edhe më shpejt kur provova përzierjen e re në një grup tjetër.

Kështu që ju mund të përdorni këtë metodë për të tharë barërat e këqija, nëse nuk dëshironi të përdorni kimikate toksike. Nëse akoma nuhatni uthull kur i spërkatni, thjesht e lini atë, dielli do të heqë aromën e uthullit.

Deodorizimi I vrimës së kullimit. Pasi të keni mbaruar pastrimin e dushit tuaj dhe gjithçka tjetër në banjën tuaj, nëse vjen erë nga vrima e kullimit tuaj, mund të shtoni pak uthull në kullues dhe ta lini për një orë para se dikush të mund të përdorë dushin.

Kjo metodë do të deodorizojë vrimën e kullimit dhe nëse doni ta pastroni, madje edhe më shumë, mund të shtoni sode buke një të katërta të filxhanit. Shtoni sodë buke një të katërta të filxhanit në një enë të madhe që i keni shtuar më pas dy filxhanë uthull, përziejeni dhe derdheni në vrimë.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet