Një mijë përfitimet e vajit esencial të lavandës

Lulëzon lavanda dhe aroma e saj deh frymëmarrjen. Por nuk është vetëm një spektakël për pamjen dhe nuhatjen, nga sythat e saj përftohet një vaj esencial i dobishëm për trupin dhe mendjen me veti relaksuese, antidepresive, antibakteriale, qetësuese, anti-inflamatore dhe pastruese.

Nëse jeta juaj është një burim stresi, provoni të shtoni 2 pika vaj esencial direkt në kremin ose fondatintën tuaj. Në këtë mënyrë, vetitë e tij do t'ju shoqërojnë gjatë gjithë ditës me efekte anti-inflamatore dhe shëruese. Aroma e saj delikate do t'ju ndihmojë të qetësoheni dhe të gjeni qetësi.

Për të përfituar gjithmonë nga cilësitë e kësaj bime, mund të përgatisni një recetë shumë të veçantë: përzieni 2 lugë vaj bajame me 4 pika vaj livande dhe masazhoni zonat që preferoni! Në fund, nëse vuani nga pagjumësia, para se të shtriheni në shtrat, shtoni 2 pika vaj direkt në jastëk.

Për të gjetur lehtësim nga pickimet e insekteve, përgatitni një përzierje me 2 pika vaj esencial dhe një lugë çaji xhel aloe vera. Aplikojeni atë në pikat e dhimbjes dhe kruajtja do të zhduket me një mbyllje sysh. Mbushni shtëpinë tuaj, zyrën tuaj me pozitivitet: përdorni një shpërndarës arome dhome dhe hidhni esencën për të marrë paqen e brendshme për ju dhe ata përreth jush ... rezultati është i garantuar.

Ose nëse I pëlqeni DIY dhe recetat për bukurinë e trupit, me vaj livande, mund të bëni një deodorant të shkëlqyeshëm natyral, pa asnjë substancë kimike. Shtoni, në një spray bosh dhe të pastër, 20 pika vaj esencial të livandës, 20 ml ujë të distiluar dhe 20 ml uthull të bardhë, shkundni produktin mirë para çdo përdorimi.

Ju preferoni versionin e pluhurit? Bashkoni në një enë që mbyllet, 5 pika vaj esencial dhe 2 lugë sodë buke aplikojeni në zonat që dëshironi tek veshja, gjithmonë do të keni një aromë të freskët dhe sensuale. Por vaji esencial i lavandës mund të përdoret gjithashtu për flokët. Shtoni 4 pika direkt në furçën tuaj: sa herë që e përdorni, në të njëjtën kohë do të luftoni zbokthin dhe prodhimin e tepërt të sebumit, për flokë të pastër dhe aromatikë. Në fund, një ilaç lehtësues për simptomat e gripit dhe ftohjen përgatit fytyrën për një pastrim të thellë.

Thjesht mbushni një tas me ujë të nxehtë, shtoni 6 pika vaj esencial të lavandës, mbuloni kokën me një leckë dhe qëndroni ashtu për 10 minuta!

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet