Presioni i ulët i gjakut, si të luftoni këtë çrregullim që lidhet zakonisht me nxehtësinë?

Hipertensioni mund të shkaktojë ngjarje vërtetë tragjike siç është infrakti, por edhe presioni i ulët i gjakut mund të shkaktojë bezdisje. E di mirë ai I cili, veçanërisht me ardhjen e nxehtësisë, ndjehet i dobët dhe nganjëherë është gati afër të rënit të fikët. Kripa, armiku i atyre që vuajnë nga hipertensioni, mund të shihet si ilaç i parë për presionin e ulët. Duhet të jesh shumë i kujdesshëm që të mos e konsumosh tepër, për të mos vuajtuar më pas nga sëmundjet kardiovaskulare pikërisht sepse kalon në ekzagjerim.

Ilaçi më i dobishëm për presionin e ulët të gjakut është jamballi i cili natyrisht rrit presionin e gjakut. Idealët janë pjesët ose tabletat e jamballit të pastër, pa shtuar sheqer. Por janë të mira gjithashtu dhe disa lëngje, të cilat gjithashtu mund të pihen të ftohta.

Të gjitha pijet që nuk lejohen të pihen në rastet e hipertensionit janë gjithashtu të dobishme për shkak të efektit të tyre vazokonstriktor: pra kafe, çaj, por edhe guarana. Por ki kujdes që të mos e tejkalosh: është më mirë që kurrë të mos i tejkaloni tre / katër kafe në ditë. Lëngjet me përmbajtje gjembaçin e qumështit gjithashtu mund të ndihmojnë falë pranisë së tiraminës. Mund të bëni gjithashtu snacks me bazë djathi parmigiano i pasur me kalcium, proteina me vlera të larta biologjike, shumë të ngopura, ose me fruta të thata të kripura, siç janë fëstëkët ose bajamet.

Në nivelin e strategjive të sjelljes, një mënyrë e dobishme gjithashtu mund të jetë përdorimi i çorapeve ose streçeve elastike të cilat kompresojnë dhe lehtësojnë kthimin venoz të gjakut në zemër. Është gjithashtu gjithmonë e rëndësishme të ruhet një gjendje e mirë hidratimi, sepse dehidrimi nxit uljen e presionit gjakut. Në fund, sa i përket hipertensionit edhe në rast hipotensioni duhet mbajtur mend se aktiviteti fizik është shumë i rëndësishme sepse stimulon qarkullimin e gjakut, duke stabilizuar vlerat e presionit të gjakut.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet