Si të përgatisni detergjentë në një mënyrë natyrale?

Një nga armiqtë famëkeq të pastrimit të shtëpive është: pluhuri! Sa herë ju ka ndodhur ta shohim në mobiljet tona pluhur edhe disa orë pas pastrimit të fundit? Pluhuri jo vetëm që mund të jetë një faktor i keq në shtëpinë tonë, por mund të jetë një problem për ata që vuajnë nga astma ose alergjia.

Pra, pastrimi optimal është thelbësor, kjo është arsyeja pse ne mund të ndihmojmë veten me mjete dhe metoda shtëpiake për të përgatitur një spray efektiv kundër pluhurit! Ka receta të ndryshme, në varësi të disponueshmërisë dhe nevojave tona.

Spray nga vaji i pemës së çajit anti-pluhur. Receta e parë për të përgatitur një llak natyral kundër pluhurit ofron si një përbërës të nivelit të pare vajin e pemës së çajit. Ky vaj esencial njihet për vetitë e tij antimikotike dhe antifungale. Prandaj mund të përdoret për të pastruar dhe sanifikuar sipërfaqet e shtëpisë në një mënyrë krejtësisht natyrale. Merrni një tas në të cilin derdhni gjysmë litër ujë. Shtoni 1 lugë pastrues organik për enët dhe 5 pika vaj pemë çaji. Përziejini mirë dhe me ndihmën e një gypi derdhni gjithçka në një enë spray.

Shkundeni dhe është gati! Mund ta përdorni si për mobilje por edhe për xhama dhe pasqyra.

Lëng limoni dhe vaji

Ky llak i papërshkueshëm nga pluhuri është shumë i lehtë për tu përgatitur, vetëm disa përbërës mjaftojnë:

• 2 lugë lëng limoni

• 4 lugë vaj ulliri

Limoni ka veti pastruese dhe ka një aromë veçanërisht të këndshme, vaji i ullirit ndihmon për të hequr pluhurin kokëfortë dhe ka një efekt ushqyes.

Në fakt, ky llak anti-pluhur është veçanërisht i përshtatshëm për mobilje dhe sipërfaqet prej druri, pasi që ky spray ka detyrën e lustrimit dhe ushqimit të thellë të këtij materiali. Shumë e rëndësishme që nëse doni të rritni dozat, mbështetuni në proporcione, pasi është një llak shumë i përqendruar. Shumë pak nevojiten për të pastruar mobiljet prej druri.

Me sode buke. Ndër përbërësit më të gjithanshëm në shtëpi nuk mund të mos përmendim dhe një sode të mirë për pjekje.

Ka veti anti-erë, e cila është gjithashtu e shkëlqyeshme për t’u aplikuar në pëlhura. Kryen edhe një veprim të fuqishëm pastrues dhe antibakterial, megjithatë është i butë në sipërfaqe.

Ky llak është shumë I dobishëm për të eleminuar pluhurin nga sipërfaqet, por edhe për të pastruar në një mënyrë praktike dhe të shpejtë shtëpinë. Merrni gjysmë litër ujë dhe shpërndani 2 lugë sodë buke në të. Në çdo rast, mos e kaloni 45 gramë, përndryshe nuk do të shkrihet dhe do të mbetet në fund. Derdhni gjithçka në një spërkatës dhe shkundni mirë përpara përdorimit. Nëse dëshironi, 1-2 pika vaj esencial sipas zgjedhjes suaj do ta bëjë gjithçka më aromatike!

Agrumet. Tani le të flasim për një spray me një aromë të freskët agrumesh. Ne duam që të parfumojmë shtëpinë tonë me produkte natyrale dhe lehtësisht të disponueshme. Pra, pse të mos merrni ndjesinë e të qenurit në një vend me agrume?

Këtu janë përbërësit:

• 3 pika vaj esencial limoni

• Gjysmë litër ujë

• 1 lugë gjelle sapun të lëngshëm ekologjik

• 3 pika vaj esencial të portokallit të ëmbël

Edhe këtu ne thjesht përziejmë gjithçka në një tas dhe me ndihmën e një gypi e derdhim lëngun në një enë spray. Nëse nuk keni sapun të lëngshëm, mund të përdorni alternativë sapun pjatash, për sa kohë që është gjithnjë ekologjik, duke respektuar planetin tonë. Nëse nuk keni vajra esencialë ose nuk i preferoni ato, provoni ujë me lule portokalli. Do t’ju mbështjellë në një atmosferë të freskët dhe të këndshme.

Spray me sapun Marseille. Më në fund një spray kundër pluhurit por edhe shumë efektiv kundër njollave. Edhe këtu do të na duhen rreth 500 ml ujë, që të hidhen në një tigan. Sapo ta vendosni të ziejë, shtoni 1 lugë sapuni Marseille, duke e shpërndarë mirë në ujë. Fikni nxehtësinë dhe pasi të jetë ftohur, shtoni 5 pika nga vaji esencial I preferuar. Për një efekt relaksues dhe antiseptik, mund të përdorni vaj esencial të livandës. Pastaj, menjëherë në spray. Disa spërkatje dhe ju keni mbaruar punë.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet