Vaji esencial perfekt për t’u përdorur sipas shenjës tuaj të zodiakut

Vajrat esenciale janë përdorur nga njeriu për mijëra vjet. Disa u shfrytëzuan për vetitë e tyre terapeutike, ndërsa të tjerët si difuzorë për t’u aplikuar në lëkurë, duke i përzier me vajra kokosi ose bajame. Në ditët e sotme ka aroma për të gjitha shijet, lule, agrume, druri etj. Çdo vaj esencial ka qëllimin dhe përdorimin e tij dhe ju vetëm duhet të gjeni atë që është i përshtatshëm për ju. Për të zgjidhur këtë dilemë, shohim që ndërhyjnë ekspertë të astrologjisë, të cilët përdorin personalitetet tipike të shenjave tuaja astrale për t'ju treguar vajin esencial të saktë që duhet të kombinoni.

Dashi - Barbaroza

Dashi drejtohet nga instinkti dhe nuk ka gjithmonë durimin të pranojë ndonjë emocion, i cili nuk është pozitiv. Kjo e bën barbarozën një parfum të shkëlqyeshëm, plot ekuilibra që me aromën e saj të pasur, por të ëmbël, arrin të ndihmojë njerëzit e kësaj shenje për të menaxhuar më mirë emocionet e pakëndshme. Kombinohet gjithashtu në mënyrë perfekte me trëndafilin, jaseminën dhe livandën.

Demi - Temjani

Për njerëzit e shenjës së Demit, temjani është një vaj vërtet luksoz që lidhet fort me tokën. Demi është i rrënjosur në botën materiale dhe fizike dhe ky vaj vepron pikërisht në këto aspekte të jetës së tij. Aroma e tij barishtore është konsideruar e çmuar që nga kohërat antike dhe thuhet se një pikë e saj mjafton për të pastruar sferat shpirtërore, emocionale dhe fizike të trupit. Përzihet lehtësisht me vajrat e tjerë të agrumeve.

Binjakët - Lavender

Vaji i livandos është vaji i komunikimit dhe për njerëzit e Binjakëve, asgjë nuk është më e rëndësishme sesa aftësia e tyre për të komunikuar me të tjerët. Falë kësaj ata janë në gjendje të qeverisin dhe relaksojnë sistemin nervor, në mënyrë që të japin më të mirën e tyre në mënyrat e tyre shprehëse. Aroma e livandos është ndryshe nga të gjithë të tjerat dhe shkrihet në mënyrë të përsosur me shumicën e vajrave të tjerë, por veçanërisht me limonin dhe pishën.

Gaforrja - Jasemini

Shenja e gaforres është nëna e zodiakut dhe manifeston këtë sjellje prindërore ndaj njerëzve të tjerë. Me përdorimin e vajit të jaseminës, mund të gjeni mbështetjen dhe forcën e brendshme për t'u hapur më mirë me të tjerët. Ndihmon gjithashtu shumë, njerëzit e kësaj shenje për të shëruar lidhjet mes brezave dhe traumat stërgjyshore. Kombinohet jashtëzakonisht mirë me aromat e tjera të luleve të tilla si barbarozë, trëndafil ose barishte.

Luani - Ylang ylang

Ky vaj njihet si ai i fëmijës së brendshëm. Është e lidhur me zemrën dhe është vërtet I gëzuar dhe I gjallë. Për njerëzit e shenjës së Luanit është më e mira që mund të dëshirojnë, pasi fut trimëri dhe besim për të shkëlqyer dhe vlerësuar për ata që e përdorin atë. Aroma e tij e fortë e luleve shkon mirë me grejpfrutin, barbarozën dhe borzilokun.

Virgjëresha - selvi blu

Vaji i selvisë blu është perfekt për njerëzit e shenjës së Virgjëreshës, për të qenë në gjendje për të kapërcyer tendencat për të kontrolluar dhe për të shmangur nevojën për të vendosur rregull në çdo situatë. Falë aromave të saj, ju do të gjeni ndërgjegjësim më të madh në botën përreth jush dhe do të ndiheni sikur po transportoheni në një pyll gjatë javëve të para të vjeshtës.

Peshorja - Kamomili Romak

Për shenjën e Peshores, e cila dëshiron vazhdimisht për ekuilibër, asgjë më mirë sesa përdorimi i kamomilit romak për të arritur qetësinë dhe për të eleminuar problemet e jetës së përditshme. Ky vaj do t'i ndihmojë këta njerëz të gjejnë qartësinë e nevojshme për të dëgjuar zërin e tyre të brendshëm dhe për të përmirësuar proceset e tyre të vendimmarrjes.

Akrepi - Dëllinjë

Për një shenjë që është mësuar të futet thellë në nënvetëdije, si Akrepi, vaji i dëllinjës është mënyra perfekte për të marrë atë shtesë dhe për të qenë në gjendje të gërmojnë më thellë. Kjo ndihmon për të përpunuar pasiguritë dhe të çlirohen nga frika, si dhe për të ekuilibruar vazhdimisht mendjen dhe trupin. Mund të kombinohet lehtësisht me selvi, livando dhe çdo vaj agrumesh.

Shigjetari – Sherebela

Shenja e Shigjetarit është tipike për filozofët e zodiakut, të cilët kërkojnë të sjellin njohuritë e tyre të brendshme për t'u rilidhur me botën përreth tyre. Falë vajit të sherebelës do të jeni në gjendje të lidheni më mirë me intuitat tuaja dhe të keni një vizion më të qartë të sferës intelektuale. Mos harroni se mund ta përzieni shumë mirë me bergamot, barbarozë ose portokall.

Bricjapi - Mandarina

Vaji i mandarinës është në gjendje të rrisë gëzimin dhe lehtësinë për shpirtrat e njerëzve të Bricjapit. Ndihmon shumë që të merrni me më lehtësi momentet më të mbingarkuara në punë dhe ekuilibron natyrën serioze dhe intensitetin etik, tipik për ata që i përkasin kësaj shenje. Është e përkryer për muajt e dimrit dhe kombinohet shkëlqyeshëm me kamomil, barbarozë, temjan dhe urtë.

Ujori - Vetiver

Dihet që Ujorët janë për ekselencë shenja e gjithçkaje që është jokonvencionale dhe kur sulmohen nga mendimet është e vështirë të jesh në gjendje t’i relaksosh. Sidoqoftë, me vetiver, ata do të jenë më të aftë të kujtojnë lidhjen me gjithçka përreth tyre dhe mund të qetësohen nga shqetësimet dhe të arrijnë një qëllim më të lartë. Ky vaj kombinohet mirë me sherebelën, livandon ose drurin sandali.

Peshku - Karafil

Vaji i karafilit është shumë i mirë për njerëzit e Peshqve, të cilët janë shenja më e dhembshur e horoskopit dhe shpesh mbingarkohen nga emocionet. Falë këtij vaji, Peshqit do të jenë në gjendje të shënojnë më mirë kufijtë e tyre dhe të rimarrin atë autonomi që ata besonin se është zhdukur. Mund ta kombinoni shumë mirë me kanellë, portokall të ëmbël dhe barbarozë.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet