Johnson kryeministri kontravers i britanikëve

Për disa ishte më i pamunduri i të paracaktuarve, megjithatë Boris Johnson, është politikani më popullor, i njohur edhe për gafat dhe polemikat me konservatorët britanikë, në moshën 55-vjeçare fitoi postin e shumë ëndërruar që të bëhej: lider i konservatorëve dhe kryeministër i Britanisë së Madhe.

I favorizuar që prej fillimit të garës për trashëgimtarin e Theresa May, Johnson ulet në ”10 të Downing Street” me tre vjet vonesë, pas një rrugëtimi të gjatë, i cili u finalizua me sukses.

Atij i duhej të bashkohej me të dashurën e re, Carrie Symonds, eksperte në komunikimin politik, për të cilën vitin e kaluar la bashkëshorten e tij, Marina pas 25 vjetësh, ku në muajt e fundit ajo luajti një rol jo të vogël për të, pavarësisht nga zënkat dhe sherret e njoftuara nga mediet dhe fqinjët.

Karakter i çuditshëm, shpesh mbi normat, gjithashtu edhe falë përzierjes së veçantë të gjakut që rrjedh në venat e tij.

Boris është djali i një ish-deputeti konservator (Stanley Johnson) dhe një piktoreje (Charlotte Offlow Fawcett), si edhe pasardhës, i fshehur, i mbretit George II.

Ai ndoqi shkollat ​​më të mira të Britanisë së Madhe së pari Eton, e më pas Universitetin e Oksfordit, ku kultivoi një pasion për letërsinë, historinë dhe klasicizmin.

Por, duke gërmuar më thellë del në pah trashëgimia familjare e ish-kryebashkiakut të Londrës dhe ish-ministrit të Jashtëm të Britanisë së Madhe.

I lindur në Nju Jork, Aleksandër Boris de Pfeffel Johnson kanë paraardhës myslimanë dhe hebrenj si dhe të krishterë. Në gjurmët e stërgjyshit, Ali Kemal Bey, gazetar liberal turk në kohën e Perandorisë Osmane, ai shumë shpejt filloi studimet bachelor në literaturën klasike në kolegjin oksfordian ”Balliol” për të punuar më pas në media.

Tek gazetat ”Times” dhe ”Daily Telegraph” ai imponon veten si korrespondent nga Brukseli, shpesh herë duke tallur BE-në dhe eurokratët: i prirur për ekzagjerime, si dhe shpesh herë për sajim të lajmeve të rreme, gjë që i rëndon edhe në fushatën e referendumit të vitit 2016 për Brexit.

Më pas arriti të bëhej drejtor i të përjavshmes ”Spectator”, një gazetë konservatore.

Këto janë vitet në të cilat, ai do të rrëfejë vite më vonë, edhe përdorimin e kokainës “por, nuk arriti kurrë ta thithë atë”, ku për këtë gjë ai betohet.

Ndërsa hyrja në politikë vjen në vitin 2001, ku fiton një vend në parlament në Henley.

Në 2004, për disa muaj ai është nën hijen e zëvendësministrit të Kulturës, por humb punën pasi gënjeu në lidhje me një nga shumë çështjet jashtëmartesore.

Për më tepër, Johnson është një viktimë e përsëritur mbi ngjarjet personale të përmendura shpesh nga tabloidët.

Johnson kishte pesë fëmijë (e fundit, Stephanie, i lindur në vitin 2009 ”e paligjshme”) dhe dy martesa të dështuara pas tij: një me të renë Allegra Owen e cila zgjati vetëm tre vjet, dhe ajo me Marina Wheeler, një avokate e vlerësuar, e cila zgjati çerek shekulli, nga një arratisje në tjetrën pothuajse gjithmonë me gazetare, një largim nga shtëpia dhe një falje.

Një e kaluar e cila tani vlen titullin e të divorcuarit të parë zyrtar në ”Downing Street”.

Karriera e tij merr kthesë me zgjedhjen e tij si kryebashkiak i Londrës në vitin 2008. Administron jo pa konsensus metropolin britanik, tradicionalisht me shumicën laburiste, dhe mbetet në detyrë për dy mandate deri në vitin 2016.

Ndërkohë përgatit kthimin në Dhomën e Komuneve në maj të 2015.

Dhe menjëherë qëndron si një gjemb në anën e asaj kohe kryeministrit dhe mikut të vjetër David Cameron, derisa u bë kampion i referendumit të Brexit.

Megjithatë, fitorja nuk i lejon që ai të presë menjëherë sfidën mbi udhëheqjen e konservatorëve për kurthin e aleatit Michael Gove.

Me një influencë të madhe në parti, ai merr por postin i ministrit të Jashtëm, i cili përfundon në korrik të vitit 2018 pas një serie grindjesh me Theresa May.

Tani është koha për të shijuar hakmarrjen, frymëzuar nga shembulli i njeriut që ka përfaqësuar gjithmonë heroin e tij, të cilit i ka kushtuar një libër biografik bestseller, Winston Churchill, pavarësisht kundërshtarëve që sipas tyre, ai nuk është në lartësinë e duhur.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet