Në fillim të dhjetorit gati propozimet për Reformën Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi sot se “në fillim të dhjetorit do të kemi gati propozimet ligjore për Reformën Zgjedhore dhe nuk do të pranojmë zvarritjen e saj por do ta miratojmë sa më shpejt, mundësisht brenda këtij viti”.

Në një konferencë për shtyp, pasditen e sotme, Basha tha se “kjo do t’i hapë rrugë zgjedhjeve të lira e të ndershme, që janë artikuluar si kusht për negociata dhe daljen e vendit nga kriza”.

Basha reagoi ndaj atyre që i quajti “tentativa për të kapur Gjykatën Kushtetuese apo përmendjen e iniciativave skandaloze për ndryshime kushtetuese për t’i dhënë një partie kompetencat e institucioneve të tjera kushtetuese”.

“Do të bëjmë gjithçka për të mbrojtur Kushtetutën dhe demokracinë e vendit”, tha Basha.

Ai tha se “PD mbështet referendumin dhe një nga 5 pikat e platformës sonë është referendumi si mekanizëm i demokracisë direkte”.

Po ashtu, Basha u shpreh në mbështetje totale të ngritjes së SPAK dhe BKH-së, ndërsa shtoi se “Edi Rama ka vonuar pa asnjë shkak ngritjen e këtyre institucioneve”.

“Edi Rama po përpiqet ta sabotoj SPAK dhe BKH me atë që do të shpallë nesër. Nesër do të shpallë një SPAK dhe BKH paralele që e kontrollon ai. Rikthimi i këtij modeli është i papranueshëm. Ne kërkojmë ngritjen me shpejtësi të SPAK dhe BKH-së”, tha Basha.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet