Presidenti Ilir Meta nxjerr emrat: 'Këta janë 97 deputetët që kanë ngritur dorën për të bllokuar integrimin'

Sikundër paralajmëroi një ditë më parë, presidenti Ilir Meta ka publikuar emrat e deputetëve që votuan pro ndryshimeve të Kodit Zgjedhor në Kuvend. Në një postim në “Facebook”, kreu i shtetit shkruan se “kjo është lista e 97 emrave që kanë ngritur dorën për të bllokuar integrimin dhe të ardhmen europiane të Shqipërisë”.

Po ashtu, ai ka shpërndarë edhe reagimin e eurodeputetit gjerman Michael Gahler, i cili theksoi se me këtë veprim, Rama pengon integrimin europian të Shqipërisë.

“Kjo është lista e 97 emrave që kanë ngritur dorën për të bllokuar integrimin dhe të ardhmen europiane të Shqipërisë. Ja reagimi i PPE, pas këtij akti të turpshëm: “Duke votuar shkeljen e Marrëveshjes së 5 Qershorit të negociuar nga Bashkimi Europian me opozitën, kryeministri shqiptar Edi Rama hodhi një hije të errët mbi zgjedhjet e ardhshme të prillit, të cilat duhet të ishin të lira e të ndershme, dhe më të mira se të mëparshmet. ME KËTË VEPRIM RAMA QARTËSISHT PENGON INTEGRIMIN EUROPIAN TË SHQIPËRISË.

Më saktësisht, shkelja e marrëveshjes së 5 Qershorit rrezikon të bllokojë dhe të shtyjë Konferencën e parë Ndërqeveritare si hapin e parë për fillimin e negociatave të pranimit në BE. Shqipëria meriton shumë më mirë se kaq. NE I BËJMË THIRRJE PRESIDENTIT T’I KTHEJË LIGJIN E SOTËM PARLAMENTIT. NE I BËJMË THIRRJE KRYEMINISTRIT RAMA TË RISHIKOJË POZICIONIN E TIJ PËR HIR TË SË ARDHMES EUROPIANE TË POPULLIT SHQIPTAR.”

Krahas listës me emrat, Meta bën thirrje për reflektim, para se të jetë shumë vonë.

Abazi Sadri

Ahmetaj Arben

Angjeli Anastas

Balla Taulant

Baraj Besnik

Bello Vilma

Beqaj Ilir

Beqiraj Ismet

Bici Dritan

Bitri Robert

Bode Edlira

Braçe Erion

Braho Spartak

Bushaj Xhevit

Bushati Ditmir

Bushati Ervin

Bushka Klotilda

Çela Bujar

Çuçi Bledar

Çyrbja Jurgis

Doshi Tom

Dralo (Malo) Artemis

Duzha Luan

Dhima Antoneta

Ekonomi Milva

Fino Bashkim

Gjermeni Eglantina

Gjiknuri Damian

Gjylameti Blerina

Harusha Luan

Hoxha Elona

Hyseni Alket

Hysi Vasilika

Hysko Eljo

Jaku Ardiana

Kamami Arben

Klosi Blendi

Kodheli Mimi

Koka Lefter

Konomi Ardit

Kumbaro (Furxhi) Mirela

Kushi Evis

Lala Reme

Leka Edmond

Majko Pandeli

Manastirliu Ogerta

Manja Ulsi

Marto Andrea

Meço Ervis

Mesi Senida

Nasufi Fadil

Ndraxhi Ilir

Nikolla Lindita

Peleshi Niko

Pendavinji Ilirian

Pëllumbi Arben

Piro (Nurçe) Tatiana

Qefalia Xhemal

Rama Edi

Rista Adelina

Roshi Enver

Ruçi Gramoz

Rraja Rrahman

Sinaj Vullnet

Spahiu Klodiana

Spaho Florenc

Spiropali Elisa

Sterkaj Paulin

Shalsi Eduard

Shameti Adnor

Ulqini Musa

Valikaj (Felaj) Ermonela

Velaj Fatmir

Vorpsi Sadi

Xhaçka Olta

Xhafaj Fatmir

Xhelilaj Rolant

Xhembulla Almira

Xhina Elena

Xhindi Anduel

Ylli Fidel

ME MANDATE ANTIKUSHTETUESE

1.Klajdi Qama

2.Majlinda Halilaj

3.Selami Jenishehri

4.Nimet Musaj

5.Aurora Mara

6.Edmond Rrushi

7.Krenar Rryçi

8.Nikolin Staka

9.Vasil Sterjovski

10.Edmond Stojku

11.Ylli Shehu

12.Ramazan Gjuzi

13.Eugen Bojaxhiu

14.Ediola Braha

15.Arlind Çaçani

16.Arben Elezi

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet