Presidenti shtyn datën e zgjedhjeve, mblidhet mazhoranca: pritet të kërkojë ''impeachment''

Vendi është i ndarë në dy. Siç ka ndodhur dhe herë të tjera në historinë agresive dhe të trazuar të post komunizmit, përplasja ndërmjet mazhorancës dhe presidentit rrezikon ta çojë vendin në konflikt civil. Dje Presidenti i republikës Ilir Meta ka vendosur të shtyjë datën e zgjedhjeve lokalë të 30 qershorit, ndërsa në një deklaratë më vonë Kryeministri Edi Rama, i tha jo. Sot Partia Socialistë ka mbledhur deputetët e vet dhe zërat thotë do të kërkojë ''impeachment''. Zv.Kryeministri Erion Braçe po ashtu nënvizoi se zgjedhjet do të mbahën në 30 qershor.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet