8 arsye për të zgjedhur një makinë me gaz metan

Metani është një zgjedhje e zgjuar, ruan makinën, kursen dhe nuk ndot ambjentin

HERMESNEWS - Quhet Metan. Eshtë gazi që në Europë përdoret rëndom për ngrohje nëpër shtëpi dhe makinat me metan janë një realitet që prej shumë vitesh dhe plus një zgjedhje e zgjuar. Ja tetë arsye për të kaluar makinën tënde me metan.

1- Kostoja. Mesatarisht një km me metan të kushton rreth 65% më pak në krahasim se benzinën. Psh për një makinë të re, me më pak se €15 udhëton rreth 400km.

2 - Ekologjia. Një makinë më metan ndot shumë më pak ambjentin.

3 - Siguria. Metani nuk është gaz toksik.

4 - Makina me metan qarkullon dhe kur trafiku bllokohet për shkak se makina nuk e ndot ajrin dhe nuk mund të pengohet mosqarkullimi i tij.

5 - Në vendet europiane paguan më pak taksa.

6 - Në botë ka 26 modele të makinave me gaz me çmime shumë më të lira.

7 - Distributorët më gaz tani janë kudo dhe në Shqipëri.

8 - Motori i makinës zgjat më shumë. Metani ka një temperature më të ulët dhe motori i nënshtrohet një stresi më të pakët.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

12 Komentet

 1. Behar   e Diel 28 Korrik, 2019

  Ne çvend te shqiperise ka metan nqs keni info me ndihmoni pls

 2. Shpetim rusi  e Diel 5 Maj, 2019

  Po gazi propan eshte i njejte me gazin metan, ne perdorim,

 3. Petrit   e Hënë 12 Nëntor, 2018

  Në Shqipëri tek cilat karburante sheshin metan gas edhe cilat qytete po ta di ndonjë ju lutem shkruani në komentin

 4. zamir.zefi@hotmail.com  e Enjte 1 Nëntor, 2018

  kam ble ni makin me gaz metan ka ketu ne shqiperi me ndimoni dot ju falemiderit

 5. Dani  e Enjte 10 Maj, 2018

  Persh ! Ku mund te gjej gaz metan flm !

 6. hekuran daci  e Martë 27 Mars, 2018

  metane per makina ka ktu ne tirane

 7. hekuran daci   e Martë 20 Mars, 2018

  me falni po karburant ((metano)) a ka ne tirane .. jo gas

 8. Flori dirres   e Mërkurë 26 Prill, 2017

  Ku munde ta gjej njie distributor metano ne shqiperi se vetem gpl ka jam I interesuar per metan nr 0686529449

 9. Genci  e Enjte 9 Shkurt, 2017

  Kam makin me metan. Ka mundesi tem tregoni ku mund te gjej serviser per Metan? Ju faliminderit

 10. edi   e Mërkurë 19 Tetor, 2016

  po ku te gjesh gaz metan ne shqiperi se nuk ka,po din ti se ku ka na e thuaj.

 11. Klajdi  e Enjte 7 Janar, 2016

  Nuk ka gaz metan ne shqiperi o idiot

 12. ani  e Enjte 8 Tetor, 2015

  ku ta marresh qe dhe shqiperia te filloje te ule taksat per kete lloj gazi