Arkeologji: zbulohen 22 anije antike greke

Ky zbulim sjell një revolucion në njohuritë tona mbi lundrimin në periudhat antike

TIRANË - Mediat e specializuara të historisë dhe arkeologjisë nënujore kanë njoftuar së fundmi se zbulimi i 22 anijeve antike në zonën e ishujve Fourli në Greqi nga ekipi amerikano-grek, është zbulimi më i madh në historinë moderne të arkeologjisë nënujore. Ky zbulim u bë i mundur prej një ekipi të RPM Nautical Foundation dhe ekipit grek të arkeologjisë nënujore. Zbulimi i 22 anijeve antike të cilat vinin nga porte të largëta si Deti i Zi apo Azia e Vogël, do të sjellë një revolucion në njohuritë tona mbi lundrimin në periudhat antike.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet