Psikologji: si ta kuptoni kur keni nevojë për një psikolog ?

Përmirësoni cilësinë e jetës

TIRANE - Si mund ta kuptoni nëse keni nevojë për ndihmë ? Jo gjithmonë mund t'ia dilni vetë të kaloni periudha të caktuara të jetës. Por ka disa shenja që nëse shfaqen mund duhet të mendoni seriozisht se keni nevojë për ndihmë. Detyra e psikologut është të shërbejë për një mirëqënie të mirë psikologjike, të ruajë konfidencialitetin/privatësinë. Ditët dhe koha e jetës suaj meritojnë mirëqënie dhe vetëkrontroll të shëndetshëm, jo sepse nuk duhet të lejojmë të na prekë gjë, por sepse jemi të prekshëm dhe t'ia dalim mbanë.

- Kur stresi i vazhdueshëm shoqërohet me dhimbje somatike(fizike).

- Kur përjetoni ndjenja ankthi dhe nuk mund të mbani nën kontroll sjelljet dhe evitoni çdo kontakt.

- Kur ndjeni luhatje humori, dhe kjo nuk ju bën efektivë apo ju prish performancën tuaj.

- Kur jeni përballë një dileme që nuk arrini të jeni i qartë apo i dyzuar.

- Kur vuani nga një sëmundje kronike.

- Kur po kaloni një krizë në familje apo marrëdhënie intime.

- Kur nuk keni vetvlerësim dhe besim tek vetja.

- Kur ndiheni të dhunuar psikologjiksht dhe fizikisht.

- Kur ndiheni që jeni impulsive, dhe nuk e menanxhoni dot sjelljen dhe situatën.

- Kur lidhja Prind- Fëmijë, kanë konflikt të vazhdueshëm.

- Jo vetëm, por për çdo shfaqje shqetësimi që ju duket e dyshimtë për ndryshimin e personalitetit drejtohuni pa frikë dhe turp /për këshilla na shkruani në info@manjolabaci.com/

Author

Shkruaj një koment

25 Komentet

 1. OLIGERTA   e Mërkurë 20 Shkurt, 2019

  Pershendetje,un jam nje vajze e cila jam e dashuruar me nje djal , por ai nuk e di dhe as familja ime ,cfare duhet te bej un tani.

 2. Blendi  e Hënë 11 Shkurt, 2019

  Kerkoj ndim se nuk di qte shkruaj se lidhen shum po i perket familjes dhe qorjentimit tim qe mund te perfundoj me vdekje

 3. Redaksia  e Martë 16 Tetor, 2018

  Per te kontaktuar me psikologen telefononi ne: 0694071585

 4. Olga   e Martë 16 Tetor, 2018

  Psikolog ju lutem me ktheni pergjigjen e mesazhazhit te mbremshem qe ju shkruajta

 5. Olga   e Martë 16 Tetor, 2018

  Mirmbrema psikolog kame nevoj te flas me dike qe te me kuptoj jame e martuar dhe presim nje engjell te na vi ne jete qe kur kame mbet shtatzane me.duket sikur.cdo gje nuk shkon mir ne fakt qe e vogel kame qene e stresuar ne problemet familjare ju lutem kame nevoj per ndihme qe dikush te me ndihmoj

 6. Keti  e Diel 19 Gusht, 2018

  Pershendetje i dashur psikolog ! Ju shkruaj sepse e ndjej qe kam nevoje per nje psikolog. Ka vite qe vuaj nga nje gjendje ankthi e ekzagjeruar . Kam marre edhe ilace por nuk me kane bere efekt. Me dhemb shpesh koka dhe vuaj nga paniku. Do te doja te dija pse jam keshtu dhe a ka ndonje zgjidhje per kete gjendje ne te cilen ndodhem e s' po di te dal . A mundem valle te kthehem ne njeri normal sic isha me pare apo nuk ka shprese per mua. Ju lutem me ktheni pergjigje. Faleminderit !

 7. Keti   e Diel 19 Gusht, 2018

  E dashur psicologe

 8. rina  e Martë 26 Qershor, 2018

  hej jam rina e verej qe nuk jam mire kam ndryshuar kaj pa pas nevoj kam shume problemi dhe nuk po mund me ju dal ne krye krejt mendojn qe jam perfekte dhe mendojn se kam jet pa probleme koka me dhem vazhdivisht nuk me ze gjumi ose zgjohem ne mbremje vone dhe pendohem dhe mendoj per gjera te pavlra prindit e mi shpesh me nenvlersojn nuk mund te mesoj mire kam nevoj per nje pushim te gjith me kretikojn ne te menduarit prindrit nuk me ndegjojne si mepare nuk kam me besim ne vetevete nuk deshirojn te me marrin me krahasojn me njerz te cilen nuk jan miree.......ndihem shume keq me duket vetja e shtypur nga te tjetrt nuk i ntereson me askujt qka dua ose qka kam nevoj sbesoj se as prindrit e mi se kuptojn mee deri dje isha vajza e tyre kurse sot e sshof veten si te huaj ndaj tyre kam nevoj per mbeshtetje kam nevoj per dike qe me kupton ndgjoj qdo qe qe atat me thon ne fund me keqtrajtojn dhe nuk ju intereson qka ndjej me duket vetja si e huaj ne familje nuk me ndodh veq me prindit po edhe me vellezrit edhe motren time un jam 14 vjeqe dhe jam me e madhja motra eshte 11 deri dje e nihja si te ahert sot as nuk mund ta kuptoj vllezrit i kam me te vegjel bertasin ter kohen kam dhimbje koke nese kto ja shpjegoj prindve nuk e besoj se do te me kuptojn dua te jem e lir te jap nje mendim dua tju tregoj problemet por nuk mundem dua te shfaq qe kam nevoj per ndim dua te flas me nje psikolog dhe dua te me ndimoj ti harroj kto gjera ndoshta adoleshenca eshte vertet e veshtir po dua te shaq qe edhe un jam njerii dua jeten time te meparshme pa probleme besoj kam nevoj per nje psigolog ti tregoj gjithqka te shprehem te ajj kkam nevoj shume te shfaq problemin tim tani sic ndegjova nuk deshirojn as te me marrin me vete ne pushime .............. e ndjej veten shume te huaj si ne ate rreth familjar mee 6 person po mungon 1 nuk mund te flas me asken as me prindit e mi deri dje besoja se mami me kuptonte po ro tash e di qe as asj nuk i bej pershtypjeqe un jetoj ose qe jam nje dite ja dhash nje ide tets sime per nje projekt mami qishte dhe me inkurajonte edhe nese kjo ishte shume e rendesishme per mua kuptova qe nuk i interesonet skam qe te bej si besoj me askujt deri dje nje shoqe humbte pasta fillo familja imenuk mund te besoj ktyre qe po ndodhin me jtetn time nuk e di nese jam ne bote ose egzistoj me per diken sidomos per njerzit emi me te dashur ...........................................

 9. Gzimi  e Hënë 16 Prill, 2018

  Pershendetje zoti psikolog kisha vetem nje gje kjo ka ndodhur rreth nje viti u njoha me nje vajz normal dhe kaloi kph dhe mu dukej sikur me ndiqtej se ndollesh ne cdo vend ku une ne kto vende rrija shum dhe vendosa te kuptoj ishte vetem rastesi apo vinte per mua nder kohe Kisha lidhje me nje tjeter dhe nuk doja te beja gjith ket rremuj kot dhe u afrova aq shum sa dotja thoja por me ate moment u prish gjithcka se asshtu u ndolla ne mes te nje sherit dhe pas mu duk se prisha gjithcka dhe nuk pash per disa dit dhe tani eshte ftohur gjithcka por kur Jemi po kur e shoh ne distance nuk i heq syte dot nga ajo dhe as ajo nga mua por e dua shum dhe jam munduar ta harroj po se baj dot te lutem Doha te Dina dhe mendim tend.me respek nga mua

 10. Vali  e Hënë 18 Dhjetor, 2017

  Kam hyre ne depresion dhe jam shum keq nuk di si te dal dhe nga tja dal jam shum e acaruar me burrin dhe femijet skam durim per asgje ju lutem me tregoni ca mund tbej me gjendjen time

 11. Mira  e Enjte 23 Nëntor, 2017

  Un jam e martuar dhe kam nji cun 5 vjec por jam e dashuru me nje tjeter dhe cdo dit e me shum dashurohem me thoni si te veproi qe mos te shkatrroi familjen flm

 12. Xhoni  e Enjte 5 Tetor, 2017

  Pershendetie psikologe kam reth 2 vite qe kam nje stres psikologjik si ne pune ashtu edhe jasht punes mendoj gjithmon njerzit qe i njoh jam fiksuar jasht mase tani kam dhimbje koke kam cregullim sttomaku iritim zores se trash ju lutem si mund ta largoj kete fiksim te tepruar qe me krijon stres

 13. HERMESNEWS.al   e Premte 29 Shtator, 2017

  e dashur zonje, info@manjolabaci.com mund ti shkruani psikologes, ne kete email. Flm, HN

 14. Ndalime kurtishi   e Enjte 21 Shtator, 2017

  Mirdita kam Probleme jam ne ankth vazhdimisht nuk jam mire me sjelljet nuk jan normale kam problem te jem ne shoqeri sepse kam sjellje te cuditshme kur bisedoj me njerzit i shikoj ne pjeset intime sidomos edhe meshkujt ata pastaj kuptojn e marin e keqkuptojn edhe Kur dikush ben nje gjest me syrin apo gjuhen un e perseris se di cka Po me ndodh kam qe dy vjet ket problem sdi si te dal kam nevoj per ndime ju lutem me jepni ndonje keshille se cfar te bej

 15. Ermali   e Diel 18 Qershor, 2017

  Kam jetuar ne Europe per shum koh por skam arritur shum edhe tani jam ne shqiperi edhe me sulmojn me thon qe jam i pa aft cfar mund te bej nje njeri i vetem jam ne ne ankth flm

 16. gesi  e Hënë 10 Prill, 2017

  Mire do ishte po as njeri nga ne se Ben se e vret opinion

 17. Eli  e Shtunë 8 Prill, 2017

  Ne cdo vend te botes zhvillohen terapi psikologjike ketu ne shqiperi kur vete te psikologu te marrin per te semur mendor

 18. Eli  e Shtunë 8 Prill, 2017

  Ne cdo vend te botes zhvillohen terapi psikologjike ketu ne shqiperi kur vete te psikologu te marrin per te semur mendor

 19. redaksia  e Hënë 21 Nëntor, 2016

  dashur znj. Ina, ju mund ta kontaktoni psikologen tone ne nr: 0694071585 shpresoj t'ju keni ndihmuar, redaksia Hermesnews

 20. nina  e Hënë 21 Nëntor, 2016

  kam nevoj per vajzen e kam n deprisjon

 21. Hermesnews  e Martë 3 Nëntor, 2015

  e dashur Xhulja, mund ti shkruani psikologes ne kete email, info@manjolabaci.com. Me siguri qe do te merrni pergjigje. Faleminderit per mesazhin, Hermesnews

 22. Xhulja  e Martë 3 Nëntor, 2015

  Z. Manjola baci. Jam 24vjeçe. Kam qen e fejuar per 2 vjet shkoja shum mir me atë nuk kisha porblemin me te vogel. Por ai nuk jeton më. Ndrroj jet para 2 vitesh nga nje semundje e pa sherushme , me tumorr ne pankreas... Porblemi esht se un nuk mund ti jepen dikujt tjeter edhe pse kam pas raste shum te mira per te filluar nje jet te re. Sado qe te perpiqen i ngal gjerat pa kuptuar dhe pa arsye. Nuk e di pse me ndodh kjo.

 23. Xhulja  e Martë 3 Nëntor, 2015

  Z. Manjola baci. Jam 24vjeçe. Kam qen e fejuar per 2 vjet shkoja shum mir me atë nuk kisha porblemin me te vogel. Por ai nuk jeton më. Ndrroj jet para 2 vitesh nga nje semundje e pa sherushme , me tumorr ne pankreas... Porblemi esht se un nuk mund ti jepen dikujt tjeter edhe pse kam pas raste shum te mira per te filluar nje jet te re. Sado qe te perpiqen i ngal gjerat pa kuptuar dhe pa arsye. Nuk e di pse me ndodh kjo.

 24. vlora  e Mërkurë 21 Tetor, 2015

  te gjithe kemi neoje per psikologe bota e perdor me kohe