SHBA zhduku ekspertin e CDC në Kinë, përpara shpërthimit të Covid-19

Disa muaj para se të niste pandemia e koronavirusit, adrministrata e presidentit Trump “ka eleminuar” një personi me postin e punonjësit shëndetësor amerikan në Pekin, i cili merrej me gjurmimin e viruseve në Kinë. Eksperti i infktimeve amerikane, një mjek epidrmologjist i futur në agjencinë e kontrollit të epidemive në Kinë, u largua nga posto në muajin Korrik, sipas burimeve të ndryshme.

Rasti i parë i koronavirusit mund të jetë zbuluar në fillim të nëntorit pasi edhe rasti nisi të publikohej. Administrata e Trump në Shkurt akuzoi kinën për çensurë informacioni në lidhje me përhapjen e virusit dhe ndalimin e ekspertëve amerikanë të hynin në vend për të ndihmuar. “Ishte shumë e dhimbshme ta shihje”, thotë Bao Ping Zhu, një kinezo-amerikan i cili ka shërbyer në këtë mision i cili u ndërtua nga Qendra për Kontrollin e Epidemive midis 2007 dhe 2011. “Nëse dikush ka qenë atje, zyrtarë të shëndetit publik dhe qeveritarë nga e gjithë bota mund të kenë lëvizur shumë shpejt”.

Zhu dhe disa të tjerë kanë thënë se ekspertja amerikane Linda Quick ishte tranjnuese për lëmin e epidemiologjistëve kinezë, të cilët ishin punësuar nga qendra për të kapur gjurmët, investigonin dhe të ruanin virusin. Asnjë ekspert tjetër i huaj ishte lejuar të drejtonte pogramin pasi Linda Quick u largua në Korrik, sipas informacionve. Zhu deklaron se Quick duhet t’i ketë dhënë informacone të kohës SHBA-së dhe zyrtarëve të tjerë nëpër botë gjatë javës së parë të shpërthimit të virusit.

Linda Quick e la amerikën të mërzitur, duke nisur bashkëpunimin me kinën pasi morri vesh për ato që ndodhen në postin e saj. Programi i Trajnimit të Epidemiologjisë në Kinë, do të ndalonte në Shtator. Që nga 31 dhjetori i vitit të kaluar, nga Wuhan plasi edhe shpërthimi i epidemisë Covi-19 e cila pushtoi botën me shpejtësi skëterrë. Epidemia ka vrarë sistemin shëndetësorë në disa vende duke përfshirë edhe italinë duke kërcënuar rëndë edhe vetë Shtetet e Bashkuara.

E pyetur për një koment në lidhje me shkakun në fjalë në transparencën kineze dhe përgjegjësinë ndaj virusit, Ministria e Punëve të Jashtë e Kinës, nëpërmjet zëdhënsit të saj Geng Shuang ka thënë se “vendi ka adoptuar rregullat më stikte, më bashkëkohore dhe më të mira për ndalimin e virusit, transparencë dhe përgjegjësi të madhe duke informuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë si dhe vendet e duhura për situatën më të fundit”.

Author

Shkruaj një koment

0 Komentet