Surfi është i mirë: ja 8 arsye për ta praktikuar

Si surfi na bën mirë është e njohur për ata që jetojnë pranë detit dhe valëve dhe mund të kemi përfitime fizike, mendore dhe emocionale. Marrja e dërrasës së surfit dhe futja në ujë është një dhuratë e jetës edhe për ata që kanë fatin të jenë në në gjendje ta bëjnë këtë çdo ditë: surfing mban trupin tuaj në formë, përmirëson gjendjen shpirtërore e mban trurin të ri dhe është argëtues. Gjithcka në një botë, dhe në një komunitet, me një kulturë të veten dhe e gjitha për t’u zbuluar.

Humor, fizik, shëndet, mirëqenie, stres, gjumë: ka të paktën 8 arsye shumë të mira për të praktikuar surfing

Surfizimi përmirëson sistemin kardiovaskular. Nuk është vetëm kur qëndroni në dërrasë, por edhe pjesa ku rreshtoheni me krahët për të dalë në det të hapur, në vendin më të mirë për të kapur valën: është një trajnim fantastik dhe argëtues i intervalit që përmirëson shëndetin e zemrës, aftësinë pulmonare. Kjo ju bën të harroni stresin. Kur jemi në nivelin e runner’s high, gjendja e euforisë që përjeton vrapuesi: argëtimi, ekszaltimi, adrenalina krijojnë një gjendje natyrale euforie që ju bën të harroni stresin dhe ju sjell në një humor të mirë.

Surfi, deti dhe dielli janë të mirë për kockat dhe lëkurën. Më mirë të marrim disa masa paraprake për të mbrojtur lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve UV të diellit, por duke qenë se dielli dhe vitamina D janë të mira për kockat, duke rregulluar nivelet e kalciumit dhe fosforit në gjak, dhe gjithashtu e bën lëkurën më të shëndetshme dhe më të bukur.

Surfi forcon muskujt. Surfi është një sport i plotë që forcon muskujt e tërë trupit: krahët, për kanotazh, trupin për të mbajtur ekuilibrin në dërrasë, këmbët për ta zbutur atë në valë: nuk e vini re, por ndërsa jeni duke u argëtuar bëni punë intensive të plotë të muskujve si në pak sporte të tjera.

Surfi ju bën të humbni peshë. Ushtrimi kardio, përpjekja e muskujve, trajnimi interval: vendosini të gjitha së bashku dhe kuptoni se në 1 orë surfim në valë mund të digjni më shumë se 500 kalori pa e kuptuar, një nga sportet më të mira për tu bërë në plazh dhe për të humbur peshë.

Surfizimi përmirëson ekuilibrin dhe lëvizshmërinë artikolare. Trajnimi në sipërfaqe të paqëndrueshme është kufiri i ri I palestrës dhe stërvitjes atletike, siç dëshmohet nga suksesi i sëiss-top, një nga paisjet më të njohura për palestër në shtëpi, ose SUP-yoga, SUP-fitness, SUP pilates dhe klasa të ngjashme. Dhe surfing e bën këtë pa u vënë re dhe duke u argëtuar.

Krijon vetëvlerësim. Është mekanizmi i sfidës, e vogël apo e madhe, me kufijtë e vet: provoni dhe provoni përsëri, dështimi dhe suksesi janë cikli i virtytshëm për të krijuar vetëvlerësim, për të lëvizur kufijtë tuaj përpara, për të mësuar gjëra të reja, përmirësohet, zhvillohet, ndjeheni më të përmbushur. Një kënaqësi e madhe vetjake.

Surfi ju ndihmon të pushoni më mirë. Pas një dite surfimi jeni të lodhur, të kënaqur dhe të lumtur: kushtet ideale për të fjetur në paqe dhe për të qenë në gjendje të pushosh vërtet.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet