I njëjti det me çmime të ulëta, Shqipëria ia kalon Salentos

Deri pak vite më parë, ne mund të shkonim në port të njëjtën mbrëmje, pa rezervim. Tani, vendet në tragetet nga Brindisi në Vlorë nuk janë as nëse i paguan me peshën e arit: ato janë shitur prej një kohe të gjatë dhe ata që duan të nisen mund të gjejnë vetëm disa vende në këmbë në tragetin Bari-Durrës.

Në një reportazh të transmetuar nga televizioni i Leçes, telenews, realizuar nga gazetarja Tiziana Colluto, theksohet se “Shqipëria ia kalon Salentos dhe mund konkurrencën e afërt, duke konfirmuar parashikimet që ishin në ajër: është destinacioni i vërtetë për verën e vitit 2018. Ajo ka thithur edhe fluksin me destinacion Puglia-n, veçanërisht ato të të rinjve”.

Sepse, deri para pak vitesh ishte një destinacion i ngrohtë sidomos për entuziastët dhe të dashuruarit anglezë, austriakë dhe japonezë, tani vendi i Shqiponjave është hapur edhe për turizëm masiv me të gjitha pro-të dhe kundër. Receta? Deti i pabesueshëm, peizazhe që të lënë pa frymë, çmime të ulëta dhe shumë argëtim. Vlora dhe Saranda, mbi të gjitha, janë bërë Rimini dhe Gallipoli nga ana tjetër.

Konfirmimi vjen gjithashtu nga kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli, i cili ditët e fundit ishte mysafir në San Dana, një qytet i vogël i Gagliano del Capo, për të bërë homazhe për shenjtorin origjinal të qytetit të tij, gjatë ngjarjes “Salento – Shqipëri”. Një urë mes dy brigjeve “.

“Ne kemi një qytet krejtësisht të ri, por edhe një natyrë fantastike – thotë ai – dhe një gji fantastik me qendrën e ishullit Sazanin, plazhe të bukura, një tregim për të treguar dhe zbuluar, si dhe ushqime të shkëlqyera dhe të ngjashme me kuzhinën italiane. Shumë italianë që vijnë në Vlorë thonë se edhe makaronat tek ne janë më të mira!”.

Shpenzimet: një natë në destinacionet turistike më të njohura, si Orikumi, Ksamili, Himara, përgjatë bregut të Adriatikut, mund të kushtojë vetëm 25 euro për një natë (për një çift), nëse ju prenotoni përmes një portali online jo dhe shumë kohë më parë. Darka të bollshme dhe dreka të bazuara në peshk të freskët ose mish – qengji dhe derra të egër – kanë çmime më të larta deri në 30 euro. Biletat për anijet arrijnë në rreth 90 euro.

Do ta tejkalojë turizmin salentin? “Nuk jam në konkurrencë me asnjeri, shprehet kryebashkiaku i Vlorës, por vetëm me veten time, për të mirën e qytetarëve të mi. Kam ardhur në San Dana edhe për të zhvilluar lidhjet tona historike. Kur u tregoj shqiptarëve fotografitë që ju bëni nga këtu maleve tona, ata mendojnë se bëhet fjalë për fotomontazh.Dy vendet tona janë kaq afër”.

Të dhënat e publikuara nga Instituti Shqiptar i Statistikave (INSTAT) për katër muajt e parë të këtij viti kanë treguar tashmë se krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar ka pasur një rritje totale prej 7% me +5.6 % të turistëve italianë, pas të cilëve vijnë polakët (+ 33%) dhe kosovarëve (5.9%). Në vitin 2017 kishte mbi 5 milionë turistë të huaj.

Një industri e pushimeve që gjithashtu bën dëmin e saj, përsërit gabimet tona, me rrjedhat e mëdha të betonit pranë plazheve. Një risi që përparon kudo, një turizëm i ri, por i arratisur, midis klubeve të modës dhe hoteleve të reja kudo. Për Salenton, duke u përballur me ekzaminimin e saj të ndërgjegjes, një tjetër spunto për të menduar. /ATA/

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet